Znikające zapisane hasła

• witam, jak w temacie, po ostatniej aktualizacji zapisane hasła znikają... (cała lista z ustawienia>>prywatność) i pojawiają się po restarcie przeglądarki na minut kilka, np. włącze przeglądarkę, zaloguje się do mbanku korzystając z zapisanego hasła, wyloguję się, klikam zaloguj ponownie i już hasła nie ma... zaglądam do ustawienia>>prywatność, a tam zero haseł zapisanych. Restart przeglądarki, ustawienia>>prywatność hasła są, po paru minutach sefowania listy haseł znika... i tak w koło macieja... próbowałem wyłączyć wszystkie wtyczki, czyścić ciastka, historie, reinstalacje, restarty i nic nie pomaga :( czy wie ktoś co jest powodem? win7 x64, najnowszy vivaldi 32bit

• Banki chyba wymagają podczas logowania, wpisywania hasła za każdym razem.

• nie wszystkie - mbank nie wymaga, a np. banksmart wymaga. Z resztą nie chodzi tylko o bank. To samo dzieje się np. na forach, również na tym. Po ostatniej aktualizacji nic się nie zmieniło, więc doczepiłem protezę. Lastpass.

• A to aby na pewno problem z Vivaldi? U mnie dla przykładu nie mam żadnych problemów z hasłami i ich pamiętaniem w przeglądarce.

Windows 8.1 x64 i Vivaldi 1.0.303.52 (Beta) (32-bitowa).

• aktualnie problemu nie ma - po którejś aktualizacji jest już ok.

• Podłączę się pod temat.
    Robiłem wczoraj reinstalkę systemu i zachowałem cały katalog Vivaldi. Zainstalowałem na nowo przeglądarkę po czym przegrałem cały zachowany katalog z poprzedniej instalacji. Mimo to nie zachowało mi żadnych haseł. Jest jakaś szansa ich odzyskania ?

• @czerwony Vivaldi to Twoja jedyna przeglądarka? Na innych przeglądarkach nie masz zapisanych haseł?
    A wystarczyło skorzystać choćby z LastPass.

• Po reinstalacji Wina, V jest jedyną przeglądarką. Przy poprzedniej instalacji Win miałem Vivaldiego jako domyślną (ze 3-4 miechy) i Operę 12.1x z której już nie korzystałem, ale z niej zostały zaimportowane zakładki, wyszukiwarki i właśnie hasła.
    Przy aktualnej instalacji, zarówno wyszukiwarki jak i zakładki wgrały się z poprzedniej instalacji.

LastPass jakoś mnie nie przekonuje, zdecydowanie wolę przechowywanie haseł po swojej stronie :)

• Mam podobnie jak czerwony. Vivaldi zainstalowany, jako "samodzielna aplikacja" (standalone) na dysku D. Po reinstalacji windowsa, wszystkie zapisane hasła zniknęły. Zniknęły również wszystkie doinstalowane rozszerzenia (np. magic actions, uBlock, itd). O kant d..y taka "samodzielna instalacja".

• @kreciq Musisz rozróżnić wersje "Stand-alone" (samodzielna instalacja) od "Portable" (wersja przenośna). Samodzielna instalacja oferuje jedynie przechowywanie plików profilu użytkownika oraz plików programu w jednym miejscu (z tego co wiem, ingerencja w rejestr systemu jest też ograniczona do niezbędnych wpisów). Ale tylko w wersji przenośnej aplikacji hasła i inne ustawienia powinny zostać zachowane po przeniesieniu na inny komputer lub po reinstalacji systemu. Niestety, póki co Vivaldi takiej wersji instalacji nie oferuje.

Hasła zniknęły, ponieważ Chromium - w skrócie mówiąc - wykorzystuje profil użytkownika do zakodowania pliku z hasłami. Oznacza to, że po reinstalacji systemu mamy de facto nowe konto użytkownika (nawet jeśli dane typu nazwa konta, czy login do konta Microsoft itp. są te same) i Vivaldi nie jest w stanie odszyfrować pliku. Hasła nadal tam są, ale zaszyfrowane danymi z poprzedniego konta. Podobnie miałbyś gdybyś chciał ręcznie przenieść dane użytkownika z Opery lub Chrome.

Miałem identyczną sytuację (utrata haseł, co do rozszerzeń to nie pamiętam) z samodzielną instalacją Opery (tej nowej).

• Ja mam to samo, tylko nie po ponownej instalacji systemu. Mam stabilną wersję Vivaldi i od jakiegoś czasu nie zapamiętuje mi w ogóle haseł. Lista zapisanych haseł jest pusta, pomimo iż zawsze kilkam "pamiętaj hasło" przy każdym komunikacie. W dodatku na niektórych portalach hasła zapamiętuje, na innych wcale.
    Jakiś pomysł?
    To pojawiło się po którejś aktualizacji niestabilnej, nowej wersji, więc wróciłem do stabilnej. Jednak nic się nie zmieniło.

• @Firlej Z tego co słyszałem, lepiej nie skakać (w ramach jednego profilu) między stabilnymi wersjami, a snapshotami, bo może to powodować dodatkowe problemy.

Co do zapamiętywania haseł, to też z tym cyrki nieraz mam, np. nie wyskakuje okienko propozycji zapisania hasła, ale po restarcie przeglądarki i ponownym logowaniu już się pojawia.
    Raz miałem tak, że wszystkie hasła mi zniknęły, jak otworzyłem vivaldi://settings/passwords to miałem pusto, ale tu również pomógł restart przeglądarki (wszystko wróciło do normy).

Nie wiem jak jest w Twoim przypadku, może będziesz musiał zresetować profil...

• @pafflick To mnie zasmuciło. Na czym polega reset profilu i jakie ma negatywy?

• @Firlej Polega to na skasowaniu danych użytkownika (a więc przed przystąpieniem do procedury należy zrobić backup). Instrukcja resetu znajduje się tutaj (wersja en :flag_gb: ale da się zrozumieć 😉).
    Minusem jest oczywiście utrata wszystkich ustawień, zakładek, haseł itp. Można je przywrócić ręcznie do nowego profilu, najlepiej jednak najpierw ręcznie je eksportować.

Zakładki wyeksportujesz klikając Plik > Eksportuj Zakładki. Otwarte karty musisz jakoś ręcznie zapisać (można by pokombinować z zapisaniem sesji i przywróceniem pliku z zapisanymi sesjami, ale nie wiem jak i nie chce mi się teraz kombinować). 😜 Z eksportem haseł może być trudniej (skoro nie działają), ale teoretycznie jest taka możliwość i opis procedury znajdziesz tutaj.
    Problemem będą też rozszerzenia, bo trzeba by ręcznie skopiować ustawienia każdego z nich (tylko niektóre oferują opcje eksportu / importu ustawień) i potem każde rozszerzenie ręcznie zainstalować i ustawić tak jak poprzednio.
    Ustawienia samej przeglądarki trzeba będzie niestety wprowadzić ręcznie (wliczając w to m.in. własne wyszukiwarki - warto więc przed resetem spisać gdzieś wszystkie ustawienia które się zmieniało z domyślnych na własne)

Jest z tym dużo zabawy - wiem bo niedawno przez to przechodziłem (przy przesiadce z Opery na Vivaldi) - ale jeśli to miałoby rozwiązać problem, to warto poświęcić na to chwilę czasu. Oczywiście im masz mniej zakładek / rozszerzeń / spersonalizowanych ustawień itp. tym mniej będziesz miał z tym roboty... 😉

• @pafflick Dzięki.
    Wiesz co? Po dzisiejszej aktualizacji stabilnej wersji znowu mi hasła zapamiętuje, ale wystąpił z kolei inny problem, który kiedyś już miałem. :)
    Może tu też będziesz coś wiedział.
    Więc ustawiam sobie domyślne powiększenie stron w ustawieniach na np. 120% i gdy otwieram nową kartę, tego powiększenia nie ma. Muszę nacisnąć klawisz odpowiadający za "normaln size" i wtedy dopiero mi wskakuje to 120%. Masz jakiś pomysł?

• @Firlej Wygląda to na regresję w najnowszej wersji, ktoś już opisał tutaj ten problem. Chyba nie da się nic z tym zrobić, jak tylko czekać na poprawkę... 🤔

• @pafflick Dzięki za pomoc. Zaraportowałem ten błąd.

Log in to reply

Looks like your connection to Vivaldi Forum was lost, please wait while we try to reconnect.