Dodanie ikony rozszerzenia przy pasku adresu i zmiana zachowania nowej karty z prawo-kliku

• Witam, mam dwa pytania.

1. Usunąłem kiedyś wszystkie ikony rozszerzeń obok paska adresu. Można je jakoś ponownie dodać?

2. Na wszystkich poprzednich przeglądarkach miałem tak, że jak klikałem prawym przyciskiem myszy na link i wybierałem otwórz w nowej karcie to otwierała się w tle. Tutaj trzeba wybrać opcję poniżej, żeby tak było. Od lat jestem tak przyzwyczajony i ciężko mi się z tego przestawić. Da się to jakoś edytować, usunąć tą opcje z nagłym otwieraniem i żeby tylko w tle się otwierała karta albo zamienić te opcje miejscami w tym menu kontekstowym po prawo-kliku?

• Moderator

Co do pierwszego pytania - możesz to zrobić otwierając stronę rozszerzeń (Menu > Narzędzia > Rozszerzenia) i przy każdym rozszerzeniu (oferującym ikonę przy pasku adresu) powinna być opcja "Pokaż przycisk".

Co do drugiego pytania - w skrócie odpowiadając: na razie jeszcze się tego nie da tak zrobić, ale możliwość edycji menu kontekstowego jest w planach.

Teraz słowem wyjaśnienia: Vivaldi jest duchowym spadkobiercą "starej" Opery, założyciel Vivaldiego to były twórca Opery, dlatego dużo funkcji działa i jest zrobionych podobnie jak w "starej" Operze. Tam od dawna opcja otwierania nowej karty występowała w dwóch wariantach - w tle i na widoku, tzn. użytkownik widział od razu otwartą kartę. Dlatego jeśli korzystałeś z przeglądarki w której ta funkcja była inaczej zaprojektowana, to faktycznie może być ciężko się przyzwyczaić. Nie można winić twórców Vivaldiego, że zrobili to jak w "starej" Operze, w końcu większość ich użytkowników to ludzie którzy kiedyś korzystali z Opery i szukają godnego następcy.

Jako alternatywę mogę Ci zaproponować kilkanie linków środkowym przyciskiem myszy (jeśli takowy posiadasz), bądź klikanie linków lewym przyciskiem myszy z jednocześnie wciśniętym klawiszem [CTRL] lub [⌘ command] w przypadku komputerów od Apple.

• @pafflick
    Ok, rozumiem. Dzięki wielkie.

A nie da się samemu jakoś to edytować przez modyfikację plików przeglądarki tak jak to niektórzy robią z custom.css?

@pafflick said in Dodanie ikony rozszerzenia przy pasku adresu i zmiana zachowania nowej karty z prawo-kliku:

Co do pierwszego pytania - możesz to zrobić otwierając stronę rozszerzeń (Menu > Narzędzia > Rozszerzenia) i przy każdym rozszerzeniu (oferującym ikonę przy pasku adresu) powinna być opcja "Pokaż przycisk".

Niestety nie ma takiej opcji u mnie. :/

• Moderator

@rygi3l said in Dodanie ikony rozszerzenia przy pasku adresu i zmiana zachowania nowej karty z prawo-kliku:

A nie da się samemu jakoś to edytować przez modyfikację plików przeglądarki tak jak to niektórzy robią z custom.css?

Niestety... Taka możliwość była właśnie w starej Operze, sam z tego korzystałem i można było edytować jeden plik, żeby zmienić kolejność opcji w menu. Obecnie niestety obejścia nie ma, dlatego propozycja edycji menu kontekstowego wedle upodobania użytkownika ma dużo głosów poparcia w dziale z prośbami o nowe funkcje.

@rygi3l said in Dodanie ikony rozszerzenia przy pasku adresu i zmiana zachowania nowej karty z prawo-kliku:

Niestety nie ma takiej opcji u mnie. :/

A jakie to są rozszerzenia? Przycisk do włączenia ikony nie rzuca się w oczy - jest obok opcji zezwalającej na uruchamianie rozszerzenia w trybie incognito.

• @pafflick
    Rozszerzenie to Ublock Origin.
    Albo jestem definitywnie ślepy albo serio nie ma tego przycisku. :D

• Moderator

@rygi3l Aaa, nie wspomniałeś, że korzystasz z wersji rozwojowej (Snapshot). Tutaj faktycznie nie ma tej opcji. Co ciekawe, ja w tej wersji nie mogę ukryć przycisków - klikam "Usuń przycisk" i nic się nie dzieje. Wydaje mi się, że wcześniej panaceum na przywrócenie usuniętego przycisku było wyłączenie i ponowne włączenie rozszerzenia, ale być może istnieje jakiś błąd który to uniemożliwia.

Niestety, korzystając z wersji rozwojowej trzeba liczyć się z częstszym i bardziej losowym występowaniem różnych błędów. Ja korzystam ze Snapshota jako zapasowej przeglądarki, główną przeglądarką jest Vivaldi w wersji stabilnej. Jest jakiś konkretny powód dlaczego wybrałeś akurat wersję rozwojową? Czy to przez przypadek... No i czy próbowałeś wyłączyć i włączyć rozszerzenie?

• @pafflick
    Jeny jaka lipa i co nie da się przejść na stabilną wersje? Nie chciałem żadnego snapchota, byłem na stronie Vivaldiego i kliknąłem pobierz po prostu, nic więcej.

Próbowałem wyłączać i włączać.

Tu pokazuje, że to jest stable chyba.
    0_1533141808699_2018-08-01 18_42_59-Wersja Vivaldi – informacje.png

• Moderator

@rygi3l Szczerze mówiąc, to teraz zwątpiłem, ale wydaje mi się, że chyba już znalazłem winowajcę. Nowa strona rozszerzeń (tzw. Material Design) jest domyślna w wersji rozwojowej, stąd myślałem, że to jej używasz, ale widzę, że jednak masz wersję stabilną. Ciekawe, że chociaż używamy tej samej wersji przeglądarki, to strona rozszerzeń wygląda u nas inaczej. Być może ma na to wpływ fakt, że ja mojej używam już od kilku lat i tylko ją aktualizuję, a teraz przy instalacji od nowa wgrywają się inne ustawienia domyślne (tylko tak zgaduję - no, chyba, że coś tam już przy tym grzebałeś). Nieważne...

Spróbuj otworzyć stronę vivaldi://flags i wpisać w pasku wyszukiwania frazę "material". Wyłącz drugą funkcję którą masz na screenie poniżej (czyli ustaw "Disabled"), zrestartuj przeglądarkę i otwórz stronę rozszerzeń. Sprawdź, czy nadal widzisz to samo, a jeśli tak, to wyłącz też tę pierwszą opcję ze screena poniżej i daj znać, czy coś się zmieniło.

0_1533154551991_d7064ab1-9192-4f1a-97fd-5d1c9c39794a.jpg

• @pafflick
    Ok, już wszystko mam. Dzięki wielkie. Nie spodziewałem się, że brak przycisku jest przez wersję material. Oczywiście sam ją sobie włączyłem we flagach dlatego ją miałem a ty nie.

Log in to reply

Looks like your connection to Vivaldi Forum was lost, please wait while we try to reconnect.