Vivaldi Haftalık Derleme 1.0.190.2 • [img]http://i.imgur.com/gpvNKmN.jpg#full-width[/img] [b]Başlangıç sayfası özelleştirme, Arayüz yakınlaştırma, MAC otomatik güncelleştirme ve daha fazlası...[/b] Vivaldi gün geçtikçe geliştirilmeye ve daha fazla özelleştirilebilir bir tarayıcı olmaya devam ediyor. Bunun en büyük parçasını ise arayüz özelleştirmeleri oluşturuyor. Bu derleme ile beraber çok daha güzel bir Vivaldi ile karşılaşacaksınız. Şimdi biraz detaylandıralım isterseniz... [b]Hızlı Erişim Arkaplan Ayarı[/b] Bu sürümde hızlı erişimdeki özelleştirmelere tam anlamıyla adım atıldı denilebilir. Varsayılan olarak gelen 4 farklı resmi kullanarak ya da yine varsayılan renkleri kullanarak hızlı erişim arka planını değiştirebilirsiniz. Ya da kendi seçeceğiniz bir rengi de kullanabilirsiniz. Bununla bereber renk temasını kullanarak da arkaplanı koyu ya da açık renk olarak seçip resim ile daha uyumlu görünmesini de sağlayabileceksiniz. Yeni arkaplan ayarlarına Ayarlar => Görünüm penceresinden erişebilirsiniz. [b]Arayüz Boyutlandırma[/b] Bu özellik de bu sürümde eklenen ve tüm tarayıcı arayüzünü yeniden boyutlandırmanıza yardımcı olan ve aynı zamanda bunu sayfa içeriğine dokunmadan yapmanızı sağlayacak yeni ve güzel bir özellik. Bunu yaparken tarayıcı arayüzü ikonlarını SVG olarak dönüştürülmekte ve bu şekilde herhangi bir noyutta en iyi görüntü alınması sağlanmaktadır. Ayrıca Vivaldi HiDPI desteği de sunmakta fakat bu özellik tam anlamıyla sunulduğunda çok daha başarılı bir görünüm elde edilecektir. Bu yeni ayarı denemeniz için Ayarlar=>Görünüm=>User Interface Scale ayrını değiştirmeniz gerekmektedir. [b]Diğer Öne Çıkanlar[/b] Diğer istenen bir özellik ise; sekmeler araç çubuğu ekranın sol ya da sağ tarafında iken, sekme ön izlemelerinin kapatılabilmesiydi. Çünkü otomatik olarak görünüyor olması durumunda rahatsız edici oluyordu. Bu sürümde bunun için de yeni bir ayar eklenmiş durumda. Ayarlar => Görünüm => Sekmeler>Show Tab Thumbnails ayarını kapatırsanız ön izlemeleri artık görmeyeceksiniz. Sekme çubuğu yan tarafta iken yeniden boyutlandırmaya izin verecek. Genişletip, daraltabileceksiniz. Eğer bir MAC kullanıcısı iseniz ayrıca, Vivaldi menüsü içerisinde "Check for updates" isimli yeni bir menü göreceksiniz. Evet...otomatik güncelleştirme MAC için de kullanılabilir durumda 🙂 Fare hareketlerini ayarlardan aktifleştirip kapatabiliyorsunuz. [url=http://vivalditurkiye.net/blog/haftalik-derleme-101922]VivaldiTürkiye[/url]


 • Vivaldi Translator

  Evet, gerçeken güzel bir sürüm olmuş bu sefer. • Hızlı başlat güzel ama bende halen hiç bir kısayolun resmi görünmüyor. Hepsi sadece boş bir kare şeklinde görünüyor. Keşke önce buna bir çözüm bulsalar.

  Linux Mint 17.1 Cinnamon 64bit. • **BURADA **bahsettiğim sorundan ötürü yeni sürümü Windows 7(64bit) ye yükleyemiyorum. En iyisi siz beni bırakın kendinizi kurtarın. 😃 😞


 • Vivaldi Translator

  Merhaba, açıkçası Mint 16 Cinnamon da denedim sorun yok görünüyor.
  Yeni bir kurulum ile mi denediniz ? genelde upgrade durumunda benzer sorunlar oluşuyor… • Merhaba
  "Ayarlar => Görünüm => Sekmeler>Show Tooltips for Tabs ayarını kapatırsanız ön izlemeleri artık görmeyeceksiniz." Burada bir yanlışlık var. Bu ayar bahsedilen değişikliği yapmıyor. Doğrusu "Ayarlar => Görünüm => Sekmeler>Show Tabs Thumbnails" olacak.


 • Vivaldi Translator

  Bunu düzeltmiştim ama sanırım olmamış. Teşekkürler hatırlatma için. • @zahek:

  Bunu düzeltmiştim ama sanırım olmamış. Teşekkürler hatırlatma için.

  Evet blog yazısı düzeltilmiş. Fakat forum yazısı hala aynı.


 • Vivaldi Translator

  Teşekkürler hallettim. • elementaryOS üzerinde görünümü değiştireyim dedim. Vivaldi butonunu sağa, kapatma, aşağı indirme ve genişletme butonlarını sola aldım. Ancak böyle yapınca bu kapatma vs. butonları garipleşti. Şöyleki; örneğin normal şekildeyken fare imlecini sağ üstteki kapatma vs. butonlarının üzerine götürdüğümde mouse over effect+ tıklanabilir oluyor ama o butonları sola aldığımda üzerlerine geldiğimde hareket yok, ancak biraz yukarı kaydırınca aktif görünüyor. Hatta şimdi tekrar denedim düzgün şekilde sadece kapat düğmesi çalışıyor. Dİğer ikisi sadece fare imlecini düğmelerin üst sınırına götürünce aktif oluyor. Yani düğmenin ortasına tıklayınca işlemiyor. :blink: • Bu düğmelerin yer değişimini nasıl yaptın? • @greench:

  Bu düğmelerin yer değişimini nasıl yaptın?

  Ayarlar>>Görünüm sekmesinde Pencere Denetimleri Konumu diye bir ayar var. Ordan yaptım. • Evet dediğin gibi çalışmıyor. VB-6182 olarak hata bildirimi yaptım. Umarım kısa zamanda düzeltirler. • Bir sorun daha(Bu bir sorun mu yoksa bana has bir şey mi bilmiyorum):

  • Bazı yerimlerimin isimleri olmadığı ve boş kaldığı için o yerimlerine isim vermek için Yerimlerine gidiyorum.
  • Sol taraftaki listeden ismi olmayan yerimini seçili hale getiriyorum ve sağ tarafta düzenleme bölümü çıkıyor.
  1. İsim yazmak için çubuğa tıklıyorum. Daha ilk harfi yazar yazmaz sol taraftaki liste en üste çıkıyor.
  2. Çok ağır yazıyor.
  3. Bazı tuş vuruşları algılanmıyor dolayısıyla bazı harfleri yazmıyor. Bu belli bir harf ile ilgili değil tabi. O an o harfi yazmadan atlayıp diğer harfi yazıyor. Bende o yazılmayan yere gelip tekrardan yazmak zorunda kalıyorum.
  4. Boşluk tuşunu kullanıyorum ve ikinci kelimeyi yazmaya başlarken ilk kelimeyle bitişiyor.

  ElementaryOS 64Bit - Vivaldi en son derleme de.


 

Looks like your connection to Vivaldi Forum was lost, please wait while we try to reconnect.