Tryb incognito zapamietuje hasła

• Dlaczego jak jestem w trybie incognito i podam dobry login do jakiejś stronki to automatycznie mi wypełnia się pole hasła? No to jest to incognito czy nie jest? Chyba wtedy nie powinno podpowiadać, nie?

• Moderator

Ale chodzi Ci o to, że przeglądarka zapamiętuje hasła w trybie incognito, czy po prostu o to, że je automatycznie uzupełnia? Bo z treści Twojego posta wynika co innego, niż z tytułu.

Jeśli chodzi o zapamiętywanie haseł w oknie prywatnym, to nie powinno mieć to miejsca (choć ja osobiście nie widziałbym przeciwwskazań, jako że korzystam z trybu prywatnego do większości stron w Internecie).

Jeśli chodzi o automatyczne uzupełnianie haseł w trybie prywatnym, to jest to jak najbardziej normalne i działa w taki sposób chyba na wszystkich przeglądarkach (nawet tych w telefonie).

Słowem wyjaśnienia: tryb "incognito" służy do tego, żeby dane takie jak ciasteczka, historia itp. były kasowane automatycznie po wyjściu z tego trybu. Poza tym tryb ten nie korzysta z ciasteczek głównej sesji, dzięki czemu np. po wejściu na stronę facebook'a w oknie prywatnym ukaże nam się strona logowania zamiast naszego feed'a. Dostęp do zapamiętanych haseł w trybie prywatnym nie ma wpływu na działanie strony - nikt ich nie widzi, dopóki użytkownik się nie zaloguje. Nie widzę żadnego powodu dla którego automatyczne uzupełnianie danych do logowania miałoby być w trybie prywatnym wyłączone...

• tak, chodzi mi o to drugie.

Wpuszczam kogoś na swego laptopa, nie chce by miał dostęp do moich stron z zapamiętymi hasłami dostępu. Więc sadzam go przed trybem prywatnym. On się chce zalogować np. na jutuba. Otwiera strone a tam wystarczy że kliknie pole wpisania loginu a już zostanie mu automatycznie uzupełnione.

NO TO JAKI TO TRYB PRYWATNY? Gdzie tutaj bezpieczeństwo i anonimowość?

• Moderator

Tryb prywatny służy do przeglądania sieci przez tego samego użytkownika, ale tak by strony które odwiedza "nie wiedziały", że to ten sam użytkownik. Nie służy natomiast do udostępniania swojej przeglądarki innym użytkownikom. W żadnej przeglądarce to tak nie działa.

Jeśli nie chcesz, aby osoba której udostępniasz swój komputer miała możliwość korzystania z Twoich haseł, przede wszystkim najlepiej byłoby, gdybyś użył konta "gościa" w systemie. Jeśli nie chce Ci się go tworzyć, masz także inne opcje:

1. Użyć innej przeglądarki, np. Microsoft Edge, Chrome, Opera, Firefox czy co tam wolisz.
    2. Zainstalować drugą kopię przeglądarki Vivaldi (jako "stand-alone", żeby nie zaśmiecać niepotrzebnie systemu).
    3. Możesz utworzyć nowy profil w przeglądarce Vivaldi (najmniej bałaganu). W tym celu utwórz na pulpicie dodatkowy skrót do przeglądarki Vivaldi (tej, którą masz zainstalowaną), wybierz właściwości skrótu i w polu "Element docelowy" dopisz na końcu frazę: --user-data-dir="tutaj ścieżka do nowego profilu", czyli np. --user-data-dir="C:\Vivaldi\User Data 2". Wtedy po odpaleniu przeglądarki z tego skrótu, ukaże Ci się "czysty" Vivaldi, z domyślnymi ustawieniami.

Pamiętaj, że tryb prywatny służy do ochrony (w ograniczonym stopniu rzecz jasna) Twojej prywatności przed stronami internetowymi, które zbierają Twoje dane, a nie przed osobami które sadzasz przed swoim komputerem. Od tego drugiego są inne metody, opisane powyżej.

Ponieważ nie jest to błąd przeglądarki, pozwól, że dla porządku przenoszę ten wątek w bardziej właściwe miejsce. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania bądź sugestie, możesz śmiało pisać.

• @pafflick said in Tryb incognito zapamietuje hasła:

tryb prywatny służy do ochrony (w ograniczonym stopniu rzecz jasna) Twojej prywatności przed stronami internetowymi, które zbierają Twoje dane,

Jakich to danych nie przesyła przeglądarka w trybie prywatnym?
    https://ipleak.net/
    Wysyła to samo co w normalnym trybie.

• Moderator

@lemari said in Tryb incognito zapamietuje hasła:

Jakich to danych nie przesyła przeglądarka w trybie prywatnym?

Gdzie napisałem, że przeglądarka czegoś nie przesyła? 🤔

• @pafflick Ok., w takim razie jak tryb prywatny chroni
    " prywatności przed stronami internetowymi, które zbierają Twoje dane"?
    W tym trybie przeglądarka nie zapisuje ciasteczek i historii.

• Moderator

@lemari No właśnie m.in. w ten sposób, że nie zapisuje ciasteczek. Sam sobie odpowiedziałeś. 😉 Chyba, że mam to jakoś bardziej rozwinąć?

Log in to reply

Looks like your connection to Vivaldi Forum was lost, please wait while we try to reconnect.