[Synchronizace] Vše, co víme o synchronizaci • Milí uživatelé prohlížeče Vivaldi,

  jednou z nejočekávanějších dovedností prohlížeče Vivaldi je bezesporu synchronizace.
  Byla ohlášena již na samém počátku v lednu 2015. Avšak uplynulo již dva a půl roku vývoje na plné obrátky a představení synchronizace (podobně jako poštovního klienta) široké veřejnosti je stále v nedohlednu.

  Není to tak, že by se na tyto funkce zapomnělo. Jenže od nuly vytvořit použitelnou a spolehlivou synchronizaci není žádná sranda. Nicméně pevně věříme, že vývojáři Vivaldi se již pomalu blíží ke zdárnému konci. Takže jsme se rozhodli sepsat do jednoho uceleného příspěvku vše, co by vás mohlo zajímat v podobě otázek a odpovědí, abychom si trochu ukrátili čekání. Zároveň musíme dodat, že okolo synchronizace i poštovního klienta se dělají docela velké tajnosti a ani my, pouzí překladatelé, v podstatě nevíme o nic víc než vy, uživatelé. Proto bude následující obsah spíše soupiskem obecně známých či veřejně ověřitelných skutečností nežli něco objevného. Nevyjadřuje žádná oficiální stanoviska vedoucích Vivaldi, nýbrž pouhopouhé domněnky překladatele.


  Kdy bude synchronizace dostupná?

  V tuto chvíli neznáme žádný přesný ani přibližný termín zveřejnění synchronizace.
  Obecně se má za to, že synchronizace je nám časově blíže než poštovní klient.
  Nic neslibujeme, ale je tu určitá naděje (bude-li probíhat vše hladce), že by se synchronizace mohla objevit již v průběhu roku 2017.


  Co vše bude možné synchronizovat?

  Podstatou Vivaldi je možnost vysoké přizpůsobitelnosti. Proto i v případě synchronizace bude možné udržovat synchronní jen ty věci, které si budete přát.


  ☑ — Bude dostupné
  ❎ — Nebude dostupné v prvním vydání
  ⚠ — Bude dostupné v prvním vydání, ale jen částečně
  ❔ — Neznámý stav


  ☑ Aplikace (a jejich nastavení, oznámení, ARC balíčky ?)
  ☑ Hesla webových stránek
  ❎ Motivy vzhledu
  ☑ Napsané adresy (v adresním řádku, našeptávač)
  ⚠ Nastavení (pouze nastavení Chromia, žádné Vivaldi nastavení prohlížeče, vlastních vyhledávačů, možná i pokusných funkcí ve vivaldi://experiments)
  ☑ Poznámky
  ❔ Relace (listy)
  ☑ Rozšíření (a jejich nastavení)
  ☑ Údaje vepsané do formulářů (např. jméno, adresa, e-mail)
  ❎ Události v kalendáři (ano, v tuto chvíli je v přípravě kalendář)
  ❔ Uživatelský slovník (pro kontrolu pravopisu)
  ☑ Záložky


  Bude synchronizace bezpečná?

  Inu, doufáme, že ano.
  Přihlášení k synchronizaci bude probíhat vaším Vivaldi účtem. Pokud ho tedy ještě nemáte, můžete provést registraci zde.
  Vivaldi v tuto chvíli nenabízí (možná i z bezpečnostních důvodů) přihlášení skrze účet Google, Facebook, openID, mojeID, apod.
  Registrací získáte i další výhody, např. e-mailovou schránku od Vivaldi.

  Pro zvýšení bezpečnosti bude možné nastavit přídavné heslo pro přístup k vašim údajům. Učiníte-li tak, veškerá vaše data budou zabezpečena patrně nějakým druhem symetrické šifry. Pokud tedy někdo získá jakýmkoliv nedopatřením přístup k vašemu účtu, nebude mít automaticky přístup i k vašim soukromým údajům, které jsou předmětem synchronizace.

  Synchronizační servery se nacházejí na Islandu. Vaše data by tak snad mohla být ve větším bezpečí než ve Spojených státech, Rusku, Číně, KLDR či Belgii.

  🆕 Synchronizace je založená na Chrome Sync, používá stejný formát dat i komunikační protokol.


  Budu si moci vytvořit vlastní synchronizační server?

  Ano, budete. I když tato možnost nebude hned, v přípravě je aplikace s otevřeným zdrojovým kódem, která vám umožní si vytvořit synchronizační server z libovolného počítače. Vaše data tak zůstanou jen na místě, kterému plně důvěřujete.


  Zdroje:
  https://vivaldi.com/blog/sync-is-coming-watch-the-progress-live/
  vivaldi://sync-internals (vnitřní stránka Vivaldi, dostupná přinejmenším v Snapshotech)
  https://vivaldi.com/blog/teamblog/vivaldi-sync-livestream-recap-05072017/ 🆕


  Máte-li jakýkoliv dotaz, klidně se zeptejte. Na vše vám s radostí odpovíme. Ale jak jsme již zmínili, moc toho nevíme.
  Objeví-li se něco nového, určitě se vám o tom zmíníme co možná nejdříve.

  S přáním krásného léta plného zážitků vás zdraví
  český překladatelský tým prohlížeče Vivaldi • Díky novému oficiálnímu článku o synchronizaci, jenž byl sepisován souběžně s tím naším nezávisle na sobě, příspěvek byl doplněn o nové informace obsažené v novém anglickém zdroji. • S radostí vám oznamujeme, že synchronizace bude součástí Vivaldi 1.14! 🎆 • Jako dlouholetý uživatel Maxthonu, kde byla synchronizace již několik let základem, abych mohl mít vše stejné na různých platformách (Windows, Android a Linux, který nakonec odpískali), jsem za tohle rád (čekal jsem na to). Oni Maxthon nedělají špatně (stále mají vychytávky, které u Vivaldiho nejsou), ale poslední dobou jsou ty změny až příliš překotné a spíše vytvoří více bugů u funkčních věcí, než přinesou novinek a užitku. Dost často také vypadávají služby apod. Mobilní Vivaldi zatím není, ale prej se chystá.
  Už 3 dny testuji synchronizaci a zatím bez problému (někdy jsou ty sync servery offline). Musím se tady rozkoukat, protože bych chtěl pár věcí, které kdyby vývojáři přidělali, tak bych byl vděčen.


 

Looks like your connection to Vivaldi Forum was lost, please wait while we try to reconnect.