Haftalık Derleme: 1.0.98.2


 • Vivaldi Translator

  Hadi bakalım yeni sürüm de teste hazır 🙂 http://vivalditurkiye.net/blog/dahada-ozellestirin • elementaryOS ta .deb dosyasını indirdim ve kurmak için tıkladım. Yazılım merkezinde açıldı ve yükle dedim ve yüklendi ama tarayıcıyı açtığımda yeni kurulum olarak açıldı. Önceki derlemenin üzerine kurulmuyor mu, güncellemiyor mu? • Kullanırken bir eksiklik farkettim:

  Diğer tarayıcılarda adres satırındaki adresi seçili hale getirip sağ tıklayıp kopyala deyip başka bir yere yapıştırdığımızda tüm adresi http// de dahil yapıştırıyor ama Vivaldi de sadece görünen yazıları yapıştırıyor. :huh:


 • Vivaldi Translator

  @U.F.U.K:

  elementaryOS ta .deb dosyasını indirdim ve kurmak için tıkladım. Yazılım merkezinde açıldı ve yükle dedim ve yüklendi ama tarayıcıyı açtığımda yeni kurulum olarak açıldı. Önceki derlemenin üzerine kurulmuyor mu, güncellemiyor mu?

  Bu sürümle linux dağıtımlarının isimlerinde değişiklik yapıldı ondandır sanırım.


 • Vivaldi Translator

  @U.F.U.K:

  Kullanırken bir eksiklik farkettim:

  Diğer tarayıcılarda adres satırındaki adresi seçili hale getirip sağ tıklayıp kopyala deyip başka bir yere yapıştırdığımızda tüm adresi http// de dahil yapıştırıyor ama Vivaldi de sadece görünen yazıları yapıştırıyor. :huh:

  MAC de kopyalanıyor. Başka biri daha linuxda teyit edebilir mi? • Bu bir sorun mu yoksa hata mı bilmiyorum ama şöyle bir durum farkettim. Belki de normaldir, bilmiyorum:

  • Siteye gittim. Daha sonra adres satırındaki adresi kopyalamak için seçili hale getirip sağ tıkladım. Kopyala yerine yanlışlıkla yapıştıra tıkladım. Dolayısıyla bir önceki kopyaladığım metin adres satırına yapıştırıldı. Ben de adresi tekrar görmek için yapışan metni silip sayfa içindeki(en üstte duran) başlığa tıkladım sayfa yeniden yüklendi ama adres satırı boş kaldı. :dry:

  Linux/elementaryOS üzerinde.
  Attachments: • Bu hatayı bir iki kere tekrarlayabildim ama sonra garip bir şekilde bir daha olmadı. İşlemlerin en sonunda bir bağlantıya tıklayıp tarayıcı yeni bir sayfayı açarken adres satırında girdiğin sayfanın adresi görünmüyorsa bu bir hata. Tekrarlayabiliyor musun hatayı? • Bu hata bendede oluşuyor. Tekrarlamak kolay;

  1- Tarayıcının adres satırına http://www.getgnu.org adresini yaz ve siteyi aç
  2- Adres satırını tamamen sil (bir şekilde silindiğini varsayalım)
  3- Ana sayfaya gitmek için getgnu logosuna tıkla.
  4- Site anasayfayı tekrar yükleyecek ama adres satırı boş,

  Burdaki nüans şu, eğer bu işlemi anasayfada iken yaparsan adres satırı boş kalıyor. Ama örnegin Yazılım gibi sitenin başka bir bölümünde iken ana sayfaya dönmek için getgnu logosuna tıklarsan bu sefer adres satırı düzeliyor. Bendeki durum böyle.

  Ayrıca eklemek istediğim bir şey daha var. Örnegin adres satırına getgnu.org yazdığımda siteyi açıyor ama bazen adresi tamamlamıyor. Biliyorum yeni tarayıcılar http kısmını saklıyor ama ben genelde tam adres kullanmayı seviyorum. Firefox'ta bunun ayarı var ve ayarladığınızda adres satırında hep http ile başlayan tam adres oluyor. Bunuda eklerseniz çok sevinirim.

  Son olarak Linux Mint 17.1 kullanıyorum ve adres satırını seçtiğimde satırda ne yazıyorsa hepsini kopyalıyor. Yani Ufuk'un bahsettiği gibi eksik kopyalama bende yok. vivaldi-1.0.98.2 sürümünü kullanıyorum. • Teşekkürler Zafer. Hata kaydını açabildim. 🙂 VB-3417 • Rica ederim greench, burada hepimiz yardımcı olmak adına bir şeyler paylaşıyoruz. Gerçi benim gönlümde hep küçükte olsa bir eklenti geliştirme hevesi var ya, neyse belki ilgilenen ark. çıkar birlikte bir şey yaparız.

  Benim sormak istediğim şu; sen bir hata kodu vermişsin ama buna nereden bakabiliyoruz. Bir hata takip sistemi var mı? Bunu bizlerde görebiliyormuyuz? Adresi nedir?


 • Vivaldi Translator

  @Zafer:

  Benim sormak istediğim şu; sen bir hata kodu vermişsin ama buna nereden bakabiliyoruz. Bir hata takip sistemi var mı? Bunu bizlerde görebiliyor muyuz? Adresi nedir?

  Merhaba, verilen numara hata takip sistemine ait. Maalesef herkese açık durumda değil. Takibini bizler yapacağız sistem üzerinden. • Anlıyorum, teşekkürler.

  Peki vivaldi'nin açık kaynak olma veya kaynak kodları açma gibi bir durumu var mı?


 • Vivaldi Translator

  Şu an için yok,. Benzer bir tartışma dönüyor ama nasıl reele geçeceğini bilemiyorum şu an. • Zafer açtığımız hatayı düzeltiler. Yayınlanacak ilk derlemede düzelmiş olacak • Teşekkürler greench, ancak diğer sorunların yanında bu hiç dikkate alınmayacak bir hata aslında. Halen sağ tuş (content menu) menüsünde yeni sekmede aç deyince actığım sekmeye geçiyor oysa ben mevcut sekmede kalmasını istiyorum. Ayrıca sekme kapattığımda bir o sekmeye bir diğer sekmeye geçiyor. Oysa ben bir soldaki sekmeye geçmesini bekliyorum Firefox gibi, yani kısaca demek istediğim teşekkürler ancak çok daha büyük sorumlarımız var 🙂 • Bunlar bir çok kişi tarafından istenilen özellikler. O yüzden belki diğer şeylerden önce bunlar eklenmeli. İçerik menüsü ile ilgili olanı araştırıyorlar. Orada halen chromium 'a bağlılar. Jon da geliştiricilere baskı yapıyor bu özellik için. Biraz zaman tanımak gerekiyor. • Hadi İçerik menüsü için zaman tanıyalım tamam, en azından fare tekerleğini kullanarak sorunu bir şekilde aşıyorum. Ancak şu sekme sıralaması beni deli ediyor.

  Şöyle bir örnek vereyim. Mesela çalışırken bir youtube sekmesi açık müzik dinliyorum. Genelde bende en az 15-20 sekme açık olur, bir kısmı araştırdığım konular ile ilgili sekmeler, bir kısmıda o esnada denk geldiğim ilgimi çeken ve kısa bir süre sonra incelemek için beklettiğim sekmeler, bir kısmıda bağlamın tamamen dışında anlık açtığım örneğin banka işlemleri için açılan sekmeler, şimdi sayı böyle yüksek olunca ve en son youtube sekmesinde işlem yaptıysam vay halime, artık her sekme kapattığımda vivaldi önce bir youtube sayfasını açıyor sonra tekrar gitmek istediğim sekmeye geçiyorum. Açık sekme sayısı çok olunca bu tam bir işkence oluyor. Yinede neden halen vivaldi kullanıyorum onuda bilmiyorum 🙂


 • Vivaldi Translator

  @Zafer:

  …şimdi sayı böyle yüksek olunca ve en son youtube sekmesinde işlem yaptıysam vay halime, artık her sekme kapattığımda vivaldi önce bir youtube sayfasını açıyor sonra tekrar gitmek istediğim sekmeye geçiyorum. Açık sekme sayısı çok olunca bu tam bir işkence oluyor. Yinede neden halen vivaldi kullanıyorum onuda bilmiyorum 🙂

  O halde şöyle bir çözüm sunalım geçici olarak 🙂

  Biliyorsun Opera için bir ClassicTabs eklentisi vardı, onu kullanacağız.
  1- Bu adresi açın. https://github.com/ChaosinaCan/ClassicTabs
  2- Sağ taraftaki Download "ZIP ile dosyaları indirin.
  3- Dosyayı bir klasöre çıkarın.
  4- vivaldi://extensions sayfasını açın
  5- Geliştirici modu aktifleştirin (sağ üstte)
  6- "Paketlenmemiş eklentiyi yükle" düğmesine basın
  7- 3. adımda çıkardığımız klasörü tanımlayın.
  8- Eklenti sayfada görünür olacak. Seçenekler sayfasını açın.

  "Activate the last active tab" seçeneğini işaretleyin ya da istediğiniz farklı bir seçeneği… • Bir ihtimal bir çare olur diye denedim ancak beceremedim. Seçenekler derken ayarlar (Settings) sayfasını söylediniz diye anladım. Ancak o sayfada bir şey bulamadım. Ayrıca eklenti bazı hatalar verdi. Ekte resmini gönderiyorum.

  Ekleyemedim, bağlantı gönderiyorum.
  https://dl.dropboxusercontent.com/u/108456683/classic-tabs-screenshot


 • Vivaldi Translator

  Kurulu mantığı buradaki gibi olacak.
  http://vivalditurkiye.net/blog/gelistirici-modda-eklenti-kurulumu

  Eklenti hata versin sorun değil. Eklentinin ayarlar sayfasına gidince dediğim seçenekleri görürsün.
  Ekran görüntüsü gelmemiş bu arada?


 

Looks like your connection to Vivaldi Forum was lost, please wait while we try to reconnect.