przełączenie otwartych kart (stron) za pomocą rolki - (lub) specjalnej ikony. • Witam,

  załóżmy że ukryłem pasek aktywnych kart (co jest możliwe)
  jednak …
  czasem potrzebuję przełączyć się pomiędzy stronami.

  i tu widzę dylemat (a nie dostrzegłem rozwiązania) .

  Pytanie: jak mogę przełączać się pomiędzy aktywnymi stronami (nie klikając w nie?),taki sposób istniał w starej Operze, klikając rolką (myszki) i kręcąc nią, aktywowało się odpowiedni pasek z listą aktywnych. Był to świetny sposób na przełączanie stron, szczególnie po aktywacji do pełnego ekranu. Obecnie w nowej Operze jest inne rozwiązanie (które też ma sens, np. użytkując laptopa, bez myszki), które polega na prozaicznym dodaniu odpowiedniego aktywatora (coś na "kształt" przełącznika aktywnych stron).

  Kto zna dobrze angielski, proszę poruszyć ten temat u "mistrzów - czarodziei" tejże naprawdę wspaniałej przeglądarki!


 • Moderator

  EDIT: Ta opcja przecież jest, tylko trzeba ją uaktywnić w ustawieniach kart: vivaldi://settings/tabs/ > Opcje Kart > Przełączaj karty rolką myszy. Możesz przy tym odznaczyć lub zaznaczyć opcję "Pokazuj przełącznik kart" w zależności czy Ci się ta funkcja podoba, czy nie.

  Sorry za wprowadzenie w błąd, coś ciężko mi idzie myślenie dzisiaj i nie sprawdziłem tego przed napisaniem posta... 😪

  Trochę dziwi brak wspomnianego gestu myszy z PPM i rolką (może się z czasem pojawi), ale przecież nadal możesz przełączać karty skrótem [CTRL]+[TAB], który działał też w starej Operze i przywoływał dokładnie to samo okienko co wspomniany gest myszy.

  Z pewnością dla kogoś przywyczajonego do tego gestu będzie on bardziej wygodny niż skrót klawiaturowy. Ja akurat jestem przyzwyczajony do tego drugiego. Nie podoba mi się jedynie sposób przesuwania listy kart zamiast przesuwania samego zaznaczenia karty którą chcemy otworzyć (jak ma to miejsce np. w przełączaniu programów kombinacją [ALT] + [TAB] w systemie Windows). Może z czasem jeszcze to ulepszą... • @pafflick Do pewnego stopnia wspomniany skrót [CTRL]+[TAB] jest jakimś rozwiązaniem, niestety, nie daje on możliwości natychmiastowego podglądu w formie "słupa" większości lub wszystkich aktywnych stron (zależnie od gabarytów samego monitora).
  To oczywiście zadziała, ale raczej na zasadzie atrapy.

  Niemniej dziękuje za pierwszą reakcję…


 • Moderator

  Nie ma czegoś takiego w chwili obecnej jak lista otwartych stron, po prostu stara Opera miała to zaprojektowane w taki a nie inny sposób, że wyświetlało się okienko w formie listy. Wydaje mi się, że tutaj wzorowano się bardziej na Windowsowym okienku przełączania programów. Osobiście preferuję te drugie rozwiązanie, choć nie w obecnej formie (o czym wspomniałem w poprzednim poście). Być może to kwestia przyzwyczajenia do Windowsowego rozwiązania...

  Listę otwartych kart w bieżącym oknie znajdziesz w menu "Okno", które można wywołać skrótem [Lewy ALT]+[O] - jeśli preferujesz widok listy, być może ta opcja bardziej będzie Ci pasowała.

  EDIT: Musiałem poprawić, bo skrót który pierwotnie z rozpędu podałem tj. [Lewy ALT]+[W] działa w angielskiej wersji UI, której używam. Trochę szkoda, bo łatwo się go przywołuje jedną ręką, a jeśli masz ustawiony j. Polski to musisz niestety dwóch rąk użyć (chyba, że lubisz się gimnastykować)... 😜

  PS. Poprawiłem też pierwszy post, bo jedna z podanych przeze mnie informacji okazała się nieprawdziwa. • @pafflick Cóż, pozostaje cierpliwość z nadzieją na powyższe zmiany ( oraz prawdopodobną) reakcję z strony ekipy Vivaldi.

  ps. nie rozumiem dlaczego pomysł z wywoływaniem menu (z aktywnymi stronami) nie jest kontynuowany… dla mnie "zawsze" (od poznania Opery w latach `90) było to oczywiste. Skróty klawiaturowe, bezwzględnie za, absolutnie na co dzień.

  pps. Dziękuję, zdaje się że również jestem dziś nieprzytomny… dopiero dostrzegłem Twoją (co prawda poprawiona ale) doskonałą pomoc!

  "EDIT: Ta opcja przecież jest, tylko trzeba ją uaktywnić w ustawieniach kart: vivaldi://settings/tabs/ > Opcje Kart > Przełączaj karty rolką myszy. Możesz przy tym odznaczyć lub zaznaczyć opcję "Pokazuj przełącznik kart" w zależności czy Ci się ta funkcja podoba, czy nie."

  Kwestię można uznać za zakończoną, aczkolwiek warto obudzić team Vivaldi`ego od czasu do czasu w podobnych sytuacjach, tak by były bardziej oczywiste na pierwszy "rzut oka". • Do przełączania można używać Alt+Kółko w sytuacji zamkniętego paska kart. Wraz z "przełącznikiem" masz podgląd otwartych stron.
  Myślałem że vivaldi jest lepiej napisany ale niestety całe okno z panelami i menu jest jednym obiektem dlatego w takich programach jak X-Mouse Button Control nie można sobie stworzyć osobnego profilu dla obiektu jak np. pasek statusu.
  Można jedynie dla którejś ćwiartki okna - i w tej ćwiartce można przypisać do kółka kombinację Alt+wheelup i Alt+wheeldown (w pozostałych 3/4 okna kółko normalnie scrolluje stronę) • @BriHecato To prawda też mam wrażenie iż, sympatyczniej dla ogółu, byłoby gdyby przeglądarka stała się jeszcze bardziej "rozdrobniona" tj. by możliwa stała się ingerencja w niemal każdym segmencie (tak sobie teoretyzuję jako nie informatyk)…
  Alt+Kółko bardzo ciekawa podpowiedź, nie wiedziałem, inspirujące, dziękuję.


 

Looks like your connection to Vivaldi Forum was lost, please wait while we try to reconnect.