Linux Siyah Ekran

• Merhaba Vivaldi 1.0.94.2 (Developer Build) stable sürümünü Linux Mint 17.1 Cinnamon üzerinde kullanıyorum. Sık sık tüm Vivaldi ekranı tamamen siyah oluyor ve tarayıcıyı kapatıp açmadan düzelmiyor. Bu konuda bir çalışma var mı?

• Bu hata düzeltilmiş görünüyor. Yeni derleme gelince hatanın düzelmiş olup olmadığını doğrulayabilir misiniz?

• Kullandığım sürümü yukarıda yazmıştım. İlk kurduğumda sistemde kararsız (unstable) sürümde kuruluydu. Bir kaç defa siyah ekran hatası oluştu. Daha sonra tüm sürümleri kaldırıp bu sürümü tekrar kurdum. Şimdilik bir sorun görünmüyor. Çok sık olmasada donma ve kitlenmeler oluyor.

Genelde çok sekmeli kullanıyorum. En az 20-25 sekme hep açık olur. Araştırma yaparken bu sayı 45-50 taneyi bulabiliyor. Önceki sürümde kitlenmeden sonra açtığımda tarayıcı sekmeleri geliyordu. Şimdi kapatıp açınca sekmeler tekrar açılmıyor. Bunun bir ayarı var mı?

• Yeni yeni bir derleme gelecek yakında. Onunla deneyip aynı sorunu yaşayıp yaşamadığınızı yazabilir misiniz? Bu açılışta görünen siyah ekran sorunuyla ilgili.

Bunun dışında GPU kullanımıyla ilgili Vivaldi'nin bir sorunu var. Onun üzerinde çalışıyorlar. Bu daha genel bir şey ve bahsettiğiniz gibi birden çok sekme açıldığı zaman karşılaşılıyor.

• Tabi yeni sürümde aynı sorun olursa yine yazarım. Mesela biraz önce yine siyah ekran oldu ve yeniden başlattım. Yaklaşık 16-17 şekme açıktı.

Ayrıca sanırım imla düzeltme özelliği açık, yazdığım bütün kelimelerin altına kırmızı çizgi çekiyor. Bu özelliği kapatmanın bir yolu yokmu. Şu an için yarardan çok zararı var. Okumayı güçleştiriyor.

• İmla denetimini yazım alanına sağ tıklayıp "spell-checker options" kısmındaki "check the speeling of the text field" seçeneğini kapatarak devre dışı bırakabilirsiniz. Bu bölümle ilgili bir çalışma yapılmadığı için herhangi bir UI elementi yok henüz.

• Tamam teşekkürler, böyle daha güzel oldu :)

• Rica ederim. :)

• Linux Mint 17.1 Cinnamon 64bit üzerinde vivaldi-1.0.98.2 (Developer Build) snapshot sürümünü kullanıyorum. Çok nadiren olsada halen siyah ekran hatası alıyorum ve tarayıcıyı açıp kapatmadan düzelmiyor.

[attachment=604]vivaldi-siyah-ekran.png[/attachment]
    Attachments:

• Bu sorun giderildi normalde ama eğer tekrar üretebilirseniz hatayı konuşuruz.

• Üretme işini vivaldi yapıyor, o konuda benim bilgim yok :)

Şaka bir tarafa greench'te bu hatanın giderildiğini söylediği için hata oluştuğunda tekrar mesaj gönderme ihtiyacı hissettim.Kullandığım sürümü yukarıda yazmıştım zaten, hata için net bir şey söyleyemiyorum. Yeni sürümü iki gündür kullanıyorum ve ilk defa bu hata oluştu. Tarayıcıda 9-10 sekme vardı ve ben bir makele okuyor ve oradaki teknikleri kodlara uyguluyordum. Bu esnada sık sık ALT+TAB kısayolu ile pencereler arasında geçiş yapıyordum. Bu esnada birden geçiş yaptığımda ekran resimdeki gibi siyahtı.

• O halde tekrar oluşması halinde adımları netleştirmeye çalışalım.

• Yaklaşık 7-8 sekme açıktı ve çalıştığım sekmede yazıyı okumak için kaydırma çubuğundan tutup aşağı doğru çekerken birden ekran dondu. Hiçbir şeye basılamıyordu. Pencereyi küçültüp büyüttüğümde ise siyah ekran oldu.

Aslında sanırım tarayıcı kilitlendi bu sebepten pencereyi yeniden büyüttüğünde görüntü yerine sadece siyah ekran vardı. Anladığım kadarıyla bendeki siyah ekranın sebebi tarayıcının kilitlenmesi. Çökme raporu gibi bir şey olmadığı için size gönderemiyorum ama sanırım sorun kilitlenme sorunu.

• Bu sorunla ilgileneceğim ama bir kaç gündür şehir dışındayım, giremiyorum. Bir kaç gün daha şehir dışında olmaya devam edicem.

Kullandığın bilgisayarın ekran kartı nedir?

• System: Host: zafer-pc Kernel: 3.16.0-30-generic x86_64 (64 bit)
    Desktop: Gnome Distro: Linux Mint 17.1 Rebecca
    Machine: System: ASUS product: All Series
    Mobo: ASUSTeK model: H81-PLUS version: Rev X.0x Bios: American Megatrends version: 0601 date: 09/03/2013
    CPU: Quad core Intel Core i5-4670 CPU (-MCP-) clocked at 3419.656 MHz
    Graphics: Card: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Cedar [Radeon HD 5000/6000/7350/8350 Series]
    X.Org: 1.15.1 drivers: ati,radeon (unloaded: fbdev,vesa) Resolution: 1920x1080@60.0hz, 1680x1050@59.9hz
    GLX Renderer: Gallium 0.4 on AMD CEDAR GLX Version: 3.0 Mesa 10.1.3
    Network: Card: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller driver: r8169
    Drives: HDD Total Size: 824.2GB (12.8% used)

Kullandığım sisteme ait bilgiler yukarıda, ayrıca siyah ekran diye isimlendirdiğimiz hata sanırım aslında tarayıcının kilitlenmesi durumu çünkü bir kaç defa tarayıcı kilitlendi, kaydırma çubuğu ve tab geçişleri çalışmıyordu. Ekranı küçültme ve kapatma düğmesi çalışıyordu sadece ekranı küçültüp büyüttüğümde pencere siyah olmuştu.

• @Zafer:

System: Host: zafer-pc Kernel: 3.16.0-30-generic x86_64 (64 bit)
    Desktop: Gnome Distro: Linux Mint 17.1 Rebecca
    Machine: System: ASUS product: All Series
    Mobo: ASUSTeK model: H81-PLUS version: Rev X.0x Bios: American Megatrends version: 0601 date: 09/03/2013
    CPU: Quad core Intel Core i5-4670 CPU (-MCP-) clocked at 3419.656 MHz
    Graphics: Card: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Cedar [Radeon HD 5000/6000/7350/8350 Series]
    X.Org: 1.15.1 drivers: ati,radeon (unloaded: fbdev,vesa) Resolution: 1920x1080@60.0hz, 1680x1050@59.9hz
    GLX Renderer: Gallium 0.4 on AMD CEDAR GLX Version: 3.0 Mesa 10.1.3
    Network: Card: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller driver: r8169
    Drives: HDD Total Size: 824.2GB (12.8% used)

Kullandığım sisteme ait bilgiler yukarıda, ayrıca siyah ekran diye isimlendirdiğimiz hata sanırım aslında tarayıcının kilitlenmesi durumu çünkü bir kaç defa tarayıcı kilitlendi, kaydırma çubuğu ve tab geçişleri çalışmıyordu. Ekranı küçültme ve kapatma düğmesi çalışıyordu sadece ekranı küçültüp büyüttüğümde pencere siyah olmuştu.

Daha önce gönderilmiş hata raporlarının bir çoğuna baktım ama bu duruma uygun bir şey bulamadım. Belli koşullar altında tarayıcı belli bir işlemi gerçekleştirirken donuyor olmalı. Vivaldi'yi terminal ekranından çalıştırmayı denersek, belki bu donma sırasında terminalde faydalı bir çıktı üretebiliriz?

• Tamam birde o şekilde denerim ama bu durum çok sık oluşan bir durum değil ve her istediğim zaman oluşturamıyorum.

Ayrıca son güncellemeden sonra donma olmuyor artık Vivaldi kendini direk kapatıyor :)

Log in to reply

Looks like your connection to Vivaldi Forum was lost, please wait while we try to reconnect.