Vivaldi 1.4 Kararlı Sürüm Yayında!


 • Vivaldi Translator

  Vivaldi 1.4 ile tarayıcınızı çok daha fazla kontrol altına alabileceksiniz. Zamanlayın, geri getirin ve çok daha esnek bir şekilde kullanın... [img]http://res.cloudinary.com/vivaldi/image/upload/v1473245914/1-4_q1jay7.png[/img] Vivaldi ile mümkün olan en fazla şekilde sizlere özelleştirme ve modern bir web tarayıcı sunmayı amaçlıyoruz. Bu anlamda geçtiğimiz Ağustos ayında 1.3 kararlı sürümü tema desteği ile beraber sunmuştuk. O günden bu yana birçok olumlu geri dönüş aldık. Teşekkürler! https://vivalditurkiye.net/blog/vivaldi-14-ile-kontrolu-ele-alin Bir önceki kararlı sürümden bu yana neredeyse bir aylık süre geçmiş olmasına rağmen daha gelişmiş bir kararlı sürüm ile tekrar karşınızdayız. Bir takım yenilikler ve elbette birçok geliştirme göreceksiniz. Umuyoruz beğenirsiniz... [url=http://vivaldi.com]Vivaldi 1.4 İndirin[/url] • Bana pek ileriye doğru bir adım gibi gelmedi. Daha önceleri sadece güncelleme geldiğinde sayfaların yakınlaştırma ayarlarını unuttuğu oluyordu. Fakat bu güncellemeden sonra yakınlaştırma değerini unutması için sekmeyi kapatıp açmak yeterli.


 • Vivaldi Translator

  Bu ayar şu an sekmeye göre ayarlanmakta. Sekmeler birbirinden bağımsız yani. Beklenen bir durum bu. • @zahek:

  Bu ayar şu an sekmeye göre ayarlanmakta. Sekmeler birbirinden bağımsız yani. Beklenen bir durum bu.

  Bu durumda sık sık ziyaret ettiğim bir sayfa istediğim bir yakınlaştırma değerinde sabit kalmayacak mı?


 • Vivaldi Translator

  Hayır domaine göre değil de sekmeye göre yakınlaştırma hatırlama var. • 1080p ve 1440p bir monitörde karınca duası gibi olan yazıları görebilmek için her defasında yakınlaştırma ayarı yapmak hiç konforlu değil. 😞 • @resler:

  1080p ve 1440p bir monitörde karınca duası gibi olan yazıları görebilmek için her defasında yakınlaştırma ayarı yapmak hiç konforlu değil. 😞

  En küçük yazı tipi boyutu ayarını değiştirseniz çözer mi acaba? • @greench:

  @resler:

  1080p ve 1440p bir monitörde karınca duası gibi olan yazıları görebilmek için her defasında yakınlaştırma ayarı yapmak hiç konforlu değil. 😞

  En küçük yazı tipi boyutu ayarını değiştirseniz çözer mi acaba?

  O ayar beklentilerimi karşılamaktan uzak. Varsayılan yakınlaştırma ayarını yükseltmekte yeterli gelmiyor. Siteye göre Bazılarında hiç yakınlaştırma yapmadan bazılarında %120 - %130 - %150 gibi siteye özel değerler kullanıyordum. Olan bu özelliğin kaldırılması sık ziyaret ettiğim sayfaları açmak için tekrar operaya yönelmeme neden oldu. • Chromium tabanlı tarayıcılarda, sekmelerde tıklamayla sayfanın en üstüne tekrar tıklamada ise sayfada kaldığın yere geri dönme özelliği var. Buna getirirseniz kullanmaya başlayacağım tekrardan. Bu yok diye kullanmıyorum. • @ShadyMM Sekmelerde tıklama dediğiniz şey tam olarak nedir? Biraz araştırma yaptım ve bulamadım. • @greench yanlış hatırlamıyorsam bu özellik Yandex Browser' da vardı. Sekme çubuğundaki sekmeye tıklandığında sayfa yukarı çıkıyordu. Bir ara yandex kullanıp, yeni sekme açma düğmesi yerine sayfanın en aşağısındayken yanlışlıkla sekmeye tıklayınca ve sayfa en üstte çıkınca farketmiştim. 🙂 Onu demek istiyor herhalde arkadaş. • @PardusPars Süpersin! 🙂 Şimdi anladım. Güzel bir özellik olarak duruyor. Vivaldi'de aynı işlemi yapınca seni bir önceki sekmeye atıyor. Bunu kapatacak bir seçenek olarak sunulabilir. Yalnız bu özellik bütün Chromium tarayıcılarda bulunmuyor.


 • Vivaldi Translator

  @greench said in Vivaldi 1.4 Kararlı Sürüm Yayında!:

  Vivaldi'de aynı işlemi yapınca seni bir önceki sekmeye atıyor. Bunu kapatacak bir seçenek olarak sunulabilir. Yalnız bu özellik bütün Chromium tarayıcılarda bulunmuyor.

  Eğer yanlış anlamdıysam bunu aşağıdaki ayardan kapatabilirsin.
  Sekmeler/Sekme özellikleri/bir önceki sekmeye geçmek için sekmeyi tıkla • @greench Yandex kullanıyordum onda mesela, sekme açıyorsun ve bir sayfaya giriyorsun sonra sayfanın aşağısına gidiyorsun sonra hiçbir şey yapmadan fare imlecini açtığın sekme barının üstüne getir ve fare ile 1 kere tıkla...göreceksin ki sayfada kaldığın yerden seni sayfanın taa en başına götürecek ve tekrar tıkladığında ise sayfada tekrar eski kaldığı yere döneceksin. Bu özellik çok kullanışlı. • 1.5 adlı sürümü kullanıyorum şuanda. Biraz uğraştırdı beni tekrar vivaldi denemeye karar verince. Başka tarayıcılar daha görünümü güzel her şey yerli yerine ama bu tarayıcı uğraştırdı beni özellikle hızlı yer imi yapmada.

  Arama konusunda sorun var: Adres barına ya da girdiğimiz bir sitede bir yazı seçtim ve ara dedim sonra karşıma arama yapabileceğim arama siteleri çıkıyor google falan direk ararken yandex direk ana sayfasına yönlendiriyor tekrar arayacağın şeyleri yazman lazım ve bu sinir bozucu,bu düzeltilmeli.

  Girdiğim forumlarda şifreler kayıt edilmiyor oysa diğer tarayıcılarda şifreyi kayıt et pasif olduğu halde sitelere hatırla deyip her çıkıp girdiğimde direk açılırken vivaldi de çıkış yapmış oluyor,çok sıkıntı bu.


 • Vivaldi Translator

  @ShadyMM said in Vivaldi 1.4 Kararlı Sürüm Yayında!:

  1.5 adlı sürümü kullanıyorum şuanda. Biraz uğraştırdı beni tekrar vivaldi denemeye karar verince. Başka tarayıcılar daha görünümü güzel her şey yerli yerine ama bu tarayıcı uğraştırdı beni özellikle hızlı yer imi yapmada.

  Merhaba, hızlı özellik dışında diğer sizi uğraştıran şeyler nelerdir ve görünüm olarak yerli yerinde durmayan şeyler nelerdir acaba, biraz daha açıklayabilir misiniz lütfen.

  Arama konusunda sorun var: Adres barına ya da girdiğimiz bir sitede bir yazı seçtim ve ara dedim sonra karşıma arama yapabileceğim arama siteleri çıkıyor google falan direk ararken yandex direk ana sayfasına yönlendiriyor tekrar arayacağın şeyleri yazman lazım ve bu sinir bozucu,bu düzeltilmeli.

  Bunu anlayamadım tama olarak?

  Girdiğim forumlarda şifreler kayıt edilmiyor oysa diğer tarayıcılarda şifreyi kayıt et pasif olduğu halde sitelere hatırla deyip her çıkıp girdiğimde direk açılırken vivaldi de çıkış yapmış oluyor,çok sıkıntı bu.

  Parola kaydetme varsayılan olarak aktif normalde. Bir test edelim. • @zahek

  Genelde yandex kullanıyorum(alıştığım için) ve ayarlar kısmı yazıları falan biraz daha büyük. Ama ayrıntı olarak vivaldi daha kapsamlı görünüyor.

  Seçtiğim kelimeyi direk şu motorda ara şeyini söylemiştim ama onuda çözdüm. Arama motorunda arama yapacağımız yerde sağ tıkla add as search engine(Türkçeye çevrilmeli) deyip sıkıntıyı kaldırıyor ortadan bunu bulmak araştırmak gerekti.

  Oturumu ise sadece oturumda çerezleri kabul et demiştim ama tümü yapınca şimdilik sıkıntı kalktı.

  Sağ tıka Türkçeye çevir eklentisi yapabilirsiniz kelime bazında ya da sayfa olarak.

  Hız olarak nedense hep yandex vivaldi'den daha hızlı gibi geliyor bana. Yükleme göstergesi çok yavaş izlenimi veriyor bana. Bir sitede silverlight eklentili izleme bölümü vardı ama bunda izleyemedim,eklenti indir deyip durdu.

  Bunda chrome da olduğu gibi chrome://flags'a girildip ayar yapılan yer var mı?

  Yanlış hatırlamıyorsam yükleme penceresinde nereye yüklemek istersiniz var ama önbelleği nereye yüklemek istersiniz yoktu,bu olmalı çünkü ssd kullanımı için ömür kısaltıcı.

  Türkçe yazım denetimi sağ tıka eklenebilir.

  İlk çıktığında IE Edge kullandım ve eklentisiz hali bayağı hızlıydı şimdi bilmiyorum ama, bütün tarayıcılar hız konusunda testlere tabi tutulup en hızlısı hangisi ise onun motoruna geçiş yapılabilir tabii buda alt yapının değişmesi gerektirir yanlış değilsem. • @ShadyMM

  Kelimeyi seçip, "Şununla Ara"dan kaydettiğiniz arama motorunda aramasını sağlayabilirsin.

  Kelime çevirisi için arama motoruna favori çeviri sitenizi ekleyip kelimeleri çevirebilirsiniz. Veya harici bir eklenti kullanabilirsiniz. Belki bir "Sayfa eylemi" olarak Google Translate gibi bir servise götürülebilir.

  Yükleme göstergesini ayarlardan kapatabilirsiniz.

  chrome://flags aynısı gibi çalışıyor.

  vivaldi://about/ sayfasında Profil yolu olarak bir dizin adresi geçmekte. Önbelleğin kaydedildiği yer burada. Vivaldi başlatılırken bu yol belirtiliyor. Mesela ben Linux'ta /usr/bin/vivaldi-snapshot --user-data-dir=/home/greench/.config/vivaldi-snapshot --always-authorize-plugins --disable-translate --enable-blink-features=ResizeObserver --wm-user-time-ms=175527392 --flag-switches-begin --flag-switches-end --disable_transparent_visuals --window-depth=24 --x11-visual-id=71 komutuyla başlatıyorum. --user-data-dir=/home/greench/.config/vivaldi-snapshot parametresi ile belirtilen yeri değiştirirsem ön bellek belirttiğim yere kaydolacak.

  Türkçe yazım denetimi sağ tık menüsünde.

  Şu an alternatif pek bir tarayıcı motoru yok. Edge'in kullandığı tarayıcı motoru Microsoft'a ait, Vivaldi istese de kullanamaz. Ayrıca farklı platformlarda çalışmıyor. Microsoft'un açık kaynak kodlu sunduğu şey Javascript motoru. Mozilla tarafındaki gecko ve Opera ve Google'ın geliştirdiği Blink var(webkit de bu gruba dahil edilebilir). Bu ikisi arasında Blink daha uygun. • @ShadyMM

  Sekme başlığına tıklayıp sayfanın en üstüne gitmesi, ikinci tıklamada ise kaldığın yere dönmesi güzelmiş. Bu kolayca ekleyebilecekleri bir şey sanırım. https://vivaldi.com/bugreport/ sayfasından bildirim yaptınız mı?


 

Looks like your connection to Vivaldi Forum was lost, please wait while we try to reconnect.